Mátový sirup, dobroty a střípky ze zahrady

Opět se opičím po mamce a vyzkoušela jsem tentokrát sirup z máty.
Máta roste našim na zahradě (na mém bylinkovém záhonku). Už mám něco nasušeno na čaj, něco použijeme na mochito a zbytek padne na sirup.
Recept:
větší svazek máty
1kg krystalového cukru
20g kyseliny citrónové
2 citrony
2 litry převařené vody
Mátu jsem opláchla, nastříhala (i se stonky) a namočila do ne zcela zchladlé převařené vody. Přidala jsem dva rozkrájené citrony a nechala louhovat cca 48 hodin.

Pak jsem vše zcedila přes plátno do hrnce a dala jsem ho vařit. Na mírném plameni. Přidala jsem cukr, kyselinu citrónovou a důkladně míchala. Jakmile se cukr rozpustil, nechala jsem přejít varem (3 minutky). Mírně zchládlý sirup jsem naplnila do sklenic, víčko přetřela rumem a bylo hotovo.
Je výborný, velmi chutný, tak vyzkoušejte.
Tohle je už druhá várka, tu první jsem skoro nestihla ani vyfotit. Sirup je totiž velmi dobrý, připomíná mně to nějaký ledový čaj. 🙂
V týdnu Martin u našich otrhal višeň. Višní bylo pět a půl, takže ani na jednu dávku marmelády.
Ale koláč byl výborný. U Livien jsem našla recept na super rychlý jahodový koláč. Jahody nemáme, dala jsem tedy višně. A už jsem ho pekla dvakrát. Měl velký úspěch.
Mlsáme všichni, takže o svoje dobroty nepřichází ani Bublinka. Petržel, mrkev, salát…všechno jí chutná.
Dostali jsme ještě trochu rybízu, ten jsem omyla, osušila a dala zamrazit. V zimě z něj bude výborná buchta.
Postupně suším majoránku, mátu a levanduli. Už se těším, až si nasuším mateřídoušku na čaj. Tu si snad za pár dní natrhám na Slovensku, kam míříme za odpočinkem.
Na zahradě u našich postupně začínají zrát rajčata, papriky, okurky. Všeho je taková spousta, že jsme nakoupili balkánský sýr a budeme se jím živit asi každý den. Zatím jsem ho dělala z našich okurků a kupovaných rajčat, ale dnes jsem poprvé otrhala rajčata u našich.
Ještě že tu mamku mám, díky její péči o zahradu máme přísun vitamínů celé léto.
Už velmi brzy začnou zrát ostružiny. Letos jich bude požehnaně. Uvidíme, co s nimi má mamka v úmyslu.
Přeji Vám všem krásný víkend a přidávám dvě květinové fotky ze zahrady. 🙂