Ořechy, cukroví a perníčky

Loni i letos byla obrovská úroda ořechů. Jenže nevydrží věčně a je potřeba je nějak zpracovat, než do nich nalezou červíci. Jak naši, tak i já jsem se pustila do „maratonu“ loupání loňských zásob. Taťka ořechy nejen nalouskal, ale obral je i o ty vrchní skořápky. Ulehlčil nám tím strašně moc práci. Tati, díky za úžasnou pomoc! 🙂
Loupala jsem po chvílích, kdy Ela spala. Ale musím pochválit i Martina, který mně taky hodně pomohl. Na cukroví jsem toho moc nespotřebovala a místo v mražáku už nemáme. Mamka přišla s tím, že je zavaří. A já abych nezůstala pozadu, jsem se musela hned opičit.. 🙂 Zavařovací hrnec zatím nemám, ale na internetu jsem si našla zavařování v mikrovlnce. Podle diskusí mají všichni velmi dobrou zkušenost, takže jsem se do toho pustila.
Suché ořechy jsem dala do vysušených sklenic, v mikrovlnce ohřívala 2 min na plný výkon a pak rychle zavíčkovala a otočila dnem vzhůru. Takto údajně vydrží až 3 roky. Máme 15 sklenic.
Sice jsem už před týdnem říkala, že s pečením končím, ale dnes jsem ještě zapla troubu kvůli ořechovým šátečkům. Mamka je dělá každý rok a vždycky zmiznou nejdřív. Je to vážně dobrota, pekla jsem podle receptu, který mám od mamky.
14 dkg hl.mouky (dala jsem určitě víc, protože se mně těsto lepilo)
14 dkg másla
1 vejce
1 lžíce vody
Vypracované těsto necháme 30 min odpočnout. Pak rozválíme na tenký plát a vykrojíme cca 5cm čtverečky.
Náplň:
12 dkg ořechů
2 menší vejce
citronova kůra
12 dkg cukru
Hotový šáteček zdobíme ořechem namočeným v bílku. Pečeme na 180-190st. Mírně vychládlé obalujeme v cukru.
A konečně jsem namalovala perníčky.
Máme všechno nachystané a už se jen těšíme na Ježíška. 🙂
Krásný večer vám všem. 🙂

18 komentářů u „Ořechy, cukroví a perníčky

 1. Jitka

  Elinka je krásné sluníčko a tak, jak brilantně jsi všechnu přípravu Vánoc zvládla při tom malém zlatíčku máš můj velký obdiv. :-)

 2. ohnice

  Helenko máš krásné cukroví dobře si to všechno zvládla při té naší malé princezně je to úžasné dítě a ještě chci podotknout že máš pěkné ozdůbky na stromečku. :-P  :-)

 3. Vlasta

  Helenko i u nás skoro na vysočině letos uzrály ořechy, ještě nemáme ani všechny vyloupané, tvůj recept na uchování se mi hodně hodí. No a Elinka to je zlatíčko, mám naprosto stejné fotky našich holek, bože jak to je už dávno!
  Přeji Vám všem doma krásnou poslední adventní neděli :-)

 4. Joina

  Samá dobrůtka 🙂 Ty šátečky musí být dobrý 🙂 Připomíná mi to, u nás dělám  něco podobného, ale mušličky.
  A mohla bych se prosím zeptat co to je za to cukroví z tmavého těsta s tou marmeládou? Jednou jsem to ochutnala a bylo to vyborné, ale nevím jak se to jmenuje a ráda bych to taky zkusila.

 5. Helena Lišková

  [1]: Jituško, moc děkuji. Když vidím, co zvládá moje mamka, tak se snažím, abych jednou byla jako ona. A hlavně, zatím tu Ela neběhá, takže se mně všechno chystá celkem snadno. :-) Příští rok to bude u nás pěkná divočina. :-)

  [2]: Ludi, děkuji. Tu zelenou jsme si přivezli z Grazu. :-)Jinak máme dost ozdob z IKEA. Po svátcích, jak budou slevy, chceme koupit nějaké nové, aby byl příští rok stromeček jiný. :-)

  [3]: Vlasti, tak vyzkoušej. Já teda doufám, že tři roky mně ležet ve sklepš nebudou, protože za chvílu přijdou na řadu ty letošní. :-D Martin má rád sladký jídla, tak by to mohlo rychle zmizet a taky něco podarujeme. :-)Vlasti, včera jsem dělala takové blbosti kolem malé, aby se zasmála. Směje se pořád, ale jak uvidí foťák, tak ztuhne. :-D Krásnou adventní neděli i k vám. :-)

  [4]: Jsou to sádlové koláčky. Přidávám odkaz na recept k Vlastičce. http://kudy-kam.blogspot.cz/2013/12/sadlove-kolacky.html#comment-form

 6. Růža

  Helenko, recept na zavaření ořechů neznám, já je dávám do mrazáku. Ještě máme loňské nevyloupané. Šátečky jsem si opsala. Dělávala jsem mušličky s ořechovou náplní.
  Elinka je kouzelná a jsi moc šikovná, že to s ní všechno zvládáš. :-)

 7. Šárka

  Ahoj Helí!
  Cukroví máš nádherné! :-) A perníčky jsi nazdobila fantasticky! :-)
  Helí, přeji krásnou čtvrtou adventní neděli! :-)
  Měj se moc hezky a ahoooooooooj! :-)

 8. Helena Lišková

  [6]: Růženko, právě ty loňské jsem loupala a mrazák mám přeplněný. :-D Děkuji moc za pochvalu, snažím se. :-)

  [7]: Ahoj Šári, perníčky jsou zdobené dost narychlo, ale jsem spokojená. Měj krásnou neděli i ty a za pár dnů je tu Ježíšek. :-)

 9. Ježurka

  Helenko, super recept! A krásně jsi nazdobila perníčky, no jo, mládí vpřed, já už s těmi mými "brebtami" už toho moc neumím. Ale nejkrásnější dáreček je ten poslední s tím nááádherným úsměvem, že? Užívej si svátky se všemi! :-)

 10. Magda

  Helenka,pekné fotky a ty si šikovná ako to stíhaš.Tie orechové koláčiky ma lákajú,asi ich vyskúšam.Ozdoby na stromček sú krásne a fotka na záver je naj,naj.. :-) Krásny advent.

 11. Dagmar

  Heli, ty to máš krásně načinčané. :-) Já snad ještě vyzkouším ty vaše ořechové šátečky. ;- Ořechů máš pěknou zásobu. Takové zavařování neznám. Elinka je sluníčko. :-)Hezké dny.

 12. Drahuš

  Helenko, máš pěkně napečeno. Recept na ořechové šátečky si uložím. Vyzkouší příští rok :-)
  Elinka je kouzelná. Je to zlatíčko :-)
  Mějte se všichni moc príma.

 13. renuška

  Heli, ty to máš všechno tak krásně vymazlený? Jedno cukroví jako druhé, nádhera, radost, škoda jíst – jsi nesmírně pečlivá a je to ze vší tvé práce opravdu dobře vidět. Klobouk dolů, ohýbám se až k zemi a skládám poctu tak šikovné hospodyňce :-*
  PS: Elinka je přenádherná ♥

 14. Helena Lišková

  [9]: To je dáreček nad dárečky. To nejkrásnější. :-)Krásné svátky i tobě. :-)

  [10]: Helenko, ten úsměv mě hřeje u srdíčka. Měj se krásně. :-)

  [11]: Děkuji, děkuji. :-)

  [12]: Magdi, nápodobně. :-) Šátečky jsou vynikající a budu je dělat každý rok. :-)

  [13]: Dáši, děkuji za pochvalu a šátečky doporučuji :-)Krásný advent. :-)

  [14]: :-D to bych měla taky

  [15]: Drahuško, taky se měj krásně a kdybys náhodou na recept zapomněla, tak já na blogu příští rok připomenu. Určitě je budu dělat znovu.. :-)

  [16]: Renuško, to se ti jen zdá. Se až červenám…taková chvála..to si ani nezasloužím. :-)

  [17]: Radko, děkuji moc. Doufám, že se Vánoce vydaří. Ela má už teď oči vykulené, když rozsvítíme stromeček. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *