Ořechy, cukroví a perníčky

Loni i letos byla obrovská úroda ořechů. Jenže nevydrží věčně a je potřeba je nějak zpracovat, než do nich nalezou červíci. Jak naši, tak i já jsem se pustila do „maratonu“ loupání loňských zásob. Taťka ořechy nejen nalouskal, ale obral je i o ty vrchní skořápky. Ulehlčil nám tím strašně moc práci. Tati, díky za úžasnou pomoc! 🙂
Loupala jsem po chvílích, kdy Ela spala. Ale musím pochválit i Martina, který mně taky hodně pomohl. Na cukroví jsem toho moc nespotřebovala a místo v mražáku už nemáme. Mamka přišla s tím, že je zavaří. A já abych nezůstala pozadu, jsem se musela hned opičit.. 🙂 Zavařovací hrnec zatím nemám, ale na internetu jsem si našla zavařování v mikrovlnce. Podle diskusí mají všichni velmi dobrou zkušenost, takže jsem se do toho pustila.
Suché ořechy jsem dala do vysušených sklenic, v mikrovlnce ohřívala 2 min na plný výkon a pak rychle zavíčkovala a otočila dnem vzhůru. Takto údajně vydrží až 3 roky. Máme 15 sklenic.
Sice jsem už před týdnem říkala, že s pečením končím, ale dnes jsem ještě zapla troubu kvůli ořechovým šátečkům. Mamka je dělá každý rok a vždycky zmiznou nejdřív. Je to vážně dobrota, pekla jsem podle receptu, který mám od mamky.
14 dkg hl.mouky (dala jsem určitě víc, protože se mně těsto lepilo)
14 dkg másla
1 vejce
1 lžíce vody
Vypracované těsto necháme 30 min odpočnout. Pak rozválíme na tenký plát a vykrojíme cca 5cm čtverečky.
Náplň:
12 dkg ořechů
2 menší vejce
citronova kůra
12 dkg cukru
Hotový šáteček zdobíme ořechem namočeným v bílku. Pečeme na 180-190st. Mírně vychládlé obalujeme v cukru.
A konečně jsem namalovala perníčky.
Máme všechno nachystané a už se jen těšíme na Ježíška. 🙂
Krásný večer vám všem. 🙂