Výletování po Čechách 1.část

Crrrrrrr….je neděle 5hodin ráno a zvoní budík. Nikdo mě nemusí přemlouvat abych vstala, protože jedeme na výlet!! Rychle nachystat, odvézt Bublinku k našim a vyrážíme směr severní Čechy.
Takto nám začala minulá neděle.
První zastávka je pod rozhlednou Milešovka, kam jsme hravě vyběhli. 🙂
Pak už směřujeme k rozhledně Děčínský Sněžník.
A protože Děčín je kousek a mají tam ZOO, míříme i tam. 🙂
Je jediná u nás, která má mědvěda grizzlyho. Vlastně dva. Helgu a Míšu a jsou to pořádní lenoši. 🙂
Vyfotila jsem jen Míšu, který po půl hodině čekání konečně vstal, aby si lehl o půl metru vedle.

Ale nejvíc nás zaujal zvláštní pták s krásnou chocholkou. Zjistila jsem, že se jmenuje Korunáč Sclaterův a je to největší holub světa. Tento druh se vyskytuje v jižní části ostrova Nové Guiney. I když útočiště hledá v korunách stromů, většinu dne stráví na zemi hledáním potravy, kterou jsou především různé spadané plody. V ZOO mají jediného a poměrně dobře ochočeného.
A protože se už začalo stmívat, vyrazili jsme směr Vysoká Lípa – Jetřichovice, kde jsme měli zarezervované ubytování v krásném penzionu.
Vysoká Lípa je v okrese Děčín. Z místní informační tabule jsem se dověděla, že je to ves slovanského původu poprvé zmíněna r. 1387, nyní část obce Jetřichovice, od r. 1995 památková zóna.
Pondělní ráno začalo moc příjemně. Měla jsem svátek, chodila mně jedna smska za druhou a dostala jsem od Martina krásný dárek. Velké překvapení. Až si ho užiji, tak vám prozradím, co to bylo. 🙂
Po snídani jsme vyrazili na Pravčickou bránu, kde jsme byli skoro první. 🙂
Pravčicská brána je největší přírodní pískovcovou branou v Evropě a zároveň nejznámějším, nejnavštěvovanějším a také nejprozkoumanějším objektem v Národním parku České Švýcarsko.
Po cestě zpět jsme vyšplhali na skalní hrad Šaunštejn, který se vypíná právě nad obcí Vysoká Lípa. Na internetu se můžete dočíst, že byl postaven na přelomu 14. a 15. století za účelem ochrany tzv. České silnice, která byla významnou obchodní cestou spojující Čechy s Lužicí. Majitelé hradu Berkové z Dubé se nechvalně proslavili svou pověstí lupičů. Hrad se pro ně stal útočištěm k loupeživým výpravám do okolí. Proto je Šaunštejn znám také pod názvem Loupežnický hrad. Na konci 15. století byl hrad opuštěn a postupně zpustl.
Po tomto výletu jsem byla uchozená, unavená a hladová. 😀 Další pondělní výlet byl tedy už autem na Panskou skálu, kde se natáčela i scéna z pohádky Pyšná princezna.
Panská skála je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Dnes má Panská skála statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách, dobře známým i geologům v zahraničí.
O druhé polovině výletu se zmíním v dalším článku.
Krásný večer vám všem. 🙂

20 komentářů u „Výletování po Čechách 1.část

 1. Helena

  Heli. kolem Milešovky jezdím docela často, ale nahoře jsem ještě nebyla.
  Udělala jste si krásný výlet, fotky jsou fakt super.
  Moc zdravím, Helena

 2. Intuice

  Krásný výlet, ale náročný takhle dohromady. Na všech místech jsem byla, jen v tom penzionu jsem nespala. Dík za reportáž, těším se na další. :-)

 3. Vlasta

  Ahoj Helenko, poznávám všechna místa. Byli jsme tam už před mnoha lety, to byly holky ještě hodně malé a moc se nám tam líbilo :-)

 4. Helena Lišková

  [1]: Helenko, měla bys to napravit. Byla to moc pěkná ranní procházka. :-)Měj se krásně. :-)

  [2]: Byl krásný, počasí skvělé a spolu nám bylo moc fajn. :-)

  [3]: Náročné to bylo opravdu hodně. Však jsem tento víkend byla jak pecivál doma a odpočívala. :-)

  [4]: Vlasti, je to kouzelná krajina. :-) I když jsem s našima jezdila hodně na výlety, tyto místa jsem viděla poprvé. :-)

  [5]: Tak jen doporučuji. Byla to krása a určitě se tam vrátíme, protože je ještě spousta věcí, co chceme vidět. :-)

  [6]: Ludi, jsem ráda, že se ti líbilo a že jsem tě mohla vzít alespoň na virtuální výlet. :-)

  [7]: Jituško, bylo to krásné. Toho obr holuba jsem viděla poprvé a představ si, že dnes byl ve zprávách, že stejného mají v ostravské ZOO. Tam jsem sice byla, ale nepamatuju se, že bych ho viděla. :-)

  [8]: Dáši, dobrá náhoda. Věřím, že jste si to skěle užili. Měj se moc hezky. :-)

 5. Helena Lišková

  [10]: To byl. Myslím, že na to budu vzpomínat hodně dlouho. :-)

  [11]: Ajko, můžu ti říct, že z některých míst jsem měla dost roztřáslé nohy a hrozně jsem se bála. Ale zase jsem moc ráda, že jsem tam byla. :-)

  [12]: V TV byl holub z ostravské ZOO, já jse tohoto viděla v Děčíně. :-)

  [13]: Maruško, měli jsme pěkně nacvakaný program. Ráno v 8h jsme začali a vraceli jsme se třeba v osm večer nebo i později. :-)

 6. renuška

  Ahoj Heli, tak to je paráda – krásně jste výletovali. U Panské skály jsem byla před třemi lety se svým přítelem na prvním společném prodlouženém víkendu, takže se mi k tomu váží krásné vzpomínky ♥.
  Budu se těšit na další obrázky, je milé cestovat i takto, člověk vidí spoustu nových míst díky jiným lidským očím a užívá si to aspoň takto :-).
  Krásný den ;-)

 7. Maryša

  Moc pěkná reportáž, těším se na pokračování. U nás je fakt moc pěkně, ale bereme to jako samozřejmost :-). Pěkný den Maryša :-)

 8. Šárka

  Ahoj Helí! :-)
  Nádherné fotky! Panečku to bylo výletování! Wow! Zaujal mne ten holoubek, ta jeho chocholka je úchvatná. :-) A úplně se mi zamotala hlava a podlomila kolena při pohledu na tebe na té skále (hned druhá fotka)!!!! Tak to bych nedala! :-) Já se výšek bojím. ;-)
  Helí měj se krásně. :-)

 9. Drahuš

  Helenko, to jste měli krásný výlet, mám tahle místa moc ráda a několikrát jsme v okolí byli a moc rádi se tam určitě ještě vrátíme. A těším se na pokračování tvé reportáže :-).
  Měj se krásně

 10. Helena Lišková

  [15]: Ahoj Reny, to je pěkné, že se ti k Panské skále váže tak krásná vzpomínka. :-) Brzy přinesu druhý díl. Měj se krásně. :-)

  [16]: Blani, i když jsme toho stihli opravdu hodně, je ještě pořád dost míst, kvůli kterým se tam budeme vracet. :-)

  [17]: Přesně. Já pokud to jde, tak k moři jedu radši před nebo po létě. Léto si užívám u nás nebo na Slovensku, protože je tu spousta nádherných míst. :-)

  [18]: Ahoj Šári, ani netušíš jak moc se výšek bojím já. Celý náš výlet byl o výškách. :-D Měj se krásně.

  [19]: Drahuško, nedivím se, že se chceš vracet. Jsou to kouzelná místa a ani já tam nebyla naposledy. :-) Měj se krásně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *