Výletování po Čechách 1.část

Crrrrrrr….je neděle 5hodin ráno a zvoní budík. Nikdo mě nemusí přemlouvat abych vstala, protože jedeme na výlet!! Rychle nachystat, odvézt Bublinku k našim a vyrážíme směr severní Čechy.
Takto nám začala minulá neděle.
První zastávka je pod rozhlednou Milešovka, kam jsme hravě vyběhli. 🙂
Pak už směřujeme k rozhledně Děčínský Sněžník.
A protože Děčín je kousek a mají tam ZOO, míříme i tam. 🙂
Je jediná u nás, která má mědvěda grizzlyho. Vlastně dva. Helgu a Míšu a jsou to pořádní lenoši. 🙂
Vyfotila jsem jen Míšu, který po půl hodině čekání konečně vstal, aby si lehl o půl metru vedle.

Ale nejvíc nás zaujal zvláštní pták s krásnou chocholkou. Zjistila jsem, že se jmenuje Korunáč Sclaterův a je to největší holub světa. Tento druh se vyskytuje v jižní části ostrova Nové Guiney. I když útočiště hledá v korunách stromů, většinu dne stráví na zemi hledáním potravy, kterou jsou především různé spadané plody. V ZOO mají jediného a poměrně dobře ochočeného.
A protože se už začalo stmívat, vyrazili jsme směr Vysoká Lípa – Jetřichovice, kde jsme měli zarezervované ubytování v krásném penzionu.
Vysoká Lípa je v okrese Děčín. Z místní informační tabule jsem se dověděla, že je to ves slovanského původu poprvé zmíněna r. 1387, nyní část obce Jetřichovice, od r. 1995 památková zóna.
Pondělní ráno začalo moc příjemně. Měla jsem svátek, chodila mně jedna smska za druhou a dostala jsem od Martina krásný dárek. Velké překvapení. Až si ho užiji, tak vám prozradím, co to bylo. 🙂
Po snídani jsme vyrazili na Pravčickou bránu, kde jsme byli skoro první. 🙂
Pravčicská brána je největší přírodní pískovcovou branou v Evropě a zároveň nejznámějším, nejnavštěvovanějším a také nejprozkoumanějším objektem v Národním parku České Švýcarsko.
Po cestě zpět jsme vyšplhali na skalní hrad Šaunštejn, který se vypíná právě nad obcí Vysoká Lípa. Na internetu se můžete dočíst, že byl postaven na přelomu 14. a 15. století za účelem ochrany tzv. České silnice, která byla významnou obchodní cestou spojující Čechy s Lužicí. Majitelé hradu Berkové z Dubé se nechvalně proslavili svou pověstí lupičů. Hrad se pro ně stal útočištěm k loupeživým výpravám do okolí. Proto je Šaunštejn znám také pod názvem Loupežnický hrad. Na konci 15. století byl hrad opuštěn a postupně zpustl.
Po tomto výletu jsem byla uchozená, unavená a hladová. 😀 Další pondělní výlet byl tedy už autem na Panskou skálu, kde se natáčela i scéna z pohádky Pyšná princezna.
Panská skála je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Dnes má Panská skála statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách, dobře známým i geologům v zahraničí.
O druhé polovině výletu se zmíním v dalším článku.
Krásný večer vám všem. 🙂