Výletování po Čechách 2.část

Třetí den jsme zajeli za hranice, do Německa. Na pevnost Königstein jsme se vydali do Saského Švýcarska, přibližně patnáct kilometrů od hranic. Horská pevnost Königstein leží nad stejně nazvanou obcí na levém břehu řeky Labe. Historický objekt byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1955. Celý objekt pevnosti je velmi rozsáhlý (rozkládá se na ploše 9,5 ha).
Z celé pevnosti byl úžasný výhled na okolí.
Z internetu jsem si půjčila letecký snímek, ať máte představu. 🙂 Ostatní fotky jsou již moje.

Bylo opravdu co fotit.
Dali jsme si zmrzku a mohli se posunout dál, do Drážďan. Přišlo mně zajímavé, že 63% plochy města tvoří zeleň. Díky své přírodní poloze a svému baroknímu půvabu s mediteránním nádechem je město nazýváno polabskou Florencií.
Už jsem říkala, že náš program byl dost nabitý. Na prohlídku města jsme měli tedy jen 3 hodiny, které velmi rychle uběhly. Stihli jsme snad všechno a už jsme jeli zpět, do Jetřichovic vylézt na Mariinu skálu.
Mariina skála je vysoká 428 metrů a je to pískovcový skalnatý kopec. V roce 1856 nechal na vrcholku postavit Ferdinand Bonaventrua, 7. kníže Kinský chatku, která sloužila jako pozorovatelna protipožárním hlídkám. Současné jméno získal kopec v 19. století, když byl pojmenován po Marii Anně Kinské, manželce majitele panství.
Další, výlety nabitý, den je za námi.
Ve středu ráno jsme sbalili věci a pomalu směřovali domů. Ještě před zastávkou v ZOO Dvůr Králové jsme omrkli vodní nádrž Les Království, která je od roku 2010 národní kulturní památkou.
Přehradní nádrž na řece Labi vystavená v roce 1920 leží u samoty Tešnov, 4 km proti proudu od města Dvůr Králové nad Labem. Je neobvyklá svým vysoce estetickým stavebním provedením, proto tak láká turisty.
A hurá do ZOO Dvůr Králové, druhé největší ZOO v Česku. Je zaměřena na africká zvířata. Tuto specializaci prosadil v 60. letech 20. století tehdejší ředitel Josef Vágner, který následně zorganizoval několik výprav safari do Afriky a odchytil množství zvířat, zejména kopytníků (žiraf, zeber, antilop, nosorožců apod.) a díky tomu význam Zoo již v 70. letech přesáhl hranice tehdejšího Československa.
Nemohli jsme si odpustit ani projížďku Safari.
Nádherná ZOO, úžasný výlet. Domů jsme přijeli večer, vyzvedli Bublinku, vybalili věci a ještě přidali osm nových magnetek na ledničku. 🙂
Příjemný víkend vám všem.

16 komentářů u „Výletování po Čechách 2.část

 1. Janča

  Jé, to jsou krásné fotky. Taky bych se chtěla podívat na ty místa, kde jste byli v Německu a do ZOO ve Dvoře, kde jsem byla jen jako malá, takže si ji už vůbec nepamatuju.

 2. Marie

  Helenko, je naprosto úžasné, co jste toho za dva dny stihli a stále s úsměvem. Máte můj velký obdiv. :-)  :-)  :-)
  Děkuji za krásnou prohlídku krajem, kde jsem ještě nikdy nebyla. Snímky jsou úžasné. ;-) :-)  :-D

 3. Katka

  Tedy vaše výletní dny jsou fakt nabité. Kdo připravuje program? Takhle je to nejlepší. Když byly děti malé, stávalo se nám, že jsme jeli někam a nevěděli, CO tam máme hledat….takže to bylo popojíždění od ničeho k ničemu, akorát to bylao drahé a děti unavené….Jenomže tenkrát nebyl internet. Dnes už to děláme jinak. Víme kam jedeme a co tam lze vidět.
  Že jste se zatoulali až k nám….škoda, mohli jste se stavit u nás na kávičku a chvíli si odpočinout :-(
  Jo a na Königstein jsme 2x vyjeli na kole z Děčína. Samozřejmě, že jsme poslední úsek tlačili, ale byl to zážitek!!! Moc se mi tam nahoře líbí. A stezka podél Labe je tak fajn.

 4. Intuice

  Kolem Königsteinu jsme jeli přes měsícem vlakem do Drážďan, jak popisuji nyní na blogu. V Drážďanech jsme na těch vašich místech nebyli, nestihli jsme. Na Mariině skále jsme byli naposled s malými dětmi. Dnes už tolik výšky nemusím. A v Zoo ve Dvoře Králové, tam jsme byli taky několikrát, to nemá chybu. Krásné výlety jste si udělali, moc chválím. :-)

 5. Šárka

  Ahoj Helí! :-)
  Nádherný výlet! :-) Ale nejvíce se mi líbí fotky zvířat. ;-) Koukám, že jsi si hladila velblouda, jakou má srst? :-)
  A nebo fotka orangutánů je naprosto úžasná! To je panečku záběr :-)

  Nádherný výlet, určitě se ti ani nechtělo jet zpět. ;-) :-)

  A ty magnetky jsou krásné. :-)

  Helí měj se moc hezky! :-)

 6. Ajka

  Pááni Helenko, vy jste toho stihli ;-) V Drážďanech jsem už dlouho nebyla a Dvůr Králové pořád plánuju, ale nějak to nevychází :-D

 7. Helena

  Heli, o pevnosti vím, jednou jsme se tam chtěli zastavit a byla taková mlha, že ze silnice na ni nebylo skoro vidět… Tak jsme návštěvu odložili, až bude líp…
  Krásné fotky!
  Moc zdravím, Helena

 8. renuška

  Jééééééééééé, vy jste byli u nás :-). Od zoo ke mně je to kolem deseti km, naposledy jsme tam byli před silvestrem minulý rok. Stejně tak na přehradě … jsem ráda, že jsi navštívila i "můj" kraj, však je tu krásně. Stejně jako v Drážďanech, kde jsme byli na adventních trzích loňskou zimu … to bylo taky nádherné, byť takhle za hezkého počasí, když zeleň má zelenou :-), tak to je vůbec paráda.
  A gratuluji ke sbírce magnetů, já si z Chorvatska dovezla čtyři trofeje a už se blížím pomalu k padesátce ;-).
  Krásný den, Helenko :-)

 9. Jana

  Helenko, měli jste parádní výlety jsem ráda, že jste si to užili :-)
  Fotečky jsou moc pěkné a velmi Vám to spolu sluší ;-)
  Magnetky na ledničku jsou suprové.
  Heli, měj se krásně :-)

 10. Helena Lišková

  [1]:Jančo, určitě doporučuji jako výlet. Bylo to moc fajn. :-)

  [2]:Maruško, jsem ráda, že jsem tě mohla "provést" na nová místa. :-)

  [3]:Samozřejmě Martin. :-D Katko, kdybych tušila, že jsi někdo poblíž, tak se ti ozvu. :-) Tak příště. :-)

  [5]: Já ty výšky taky moc nemusím a teď nebylo na vybranou. :-) Ale jsem ráda, že jsem vše absolvovala a viděla. :-)

  [6]: Šári, je heboučky a byl klidný a vypadalo, že se mu hlazení líbí. :-)

  [7]: Ajko, tak třeba jsem tě teď trošku popostrčila a do ZOO ještě letos zavítáte. :-)

  [8]: Jituško, ani netušíš jak jsem byla každý večer unavená. :-) Ale příjemně. :-)

  [9]: Helenko, to je smůla. Určitě totiž stojí za návštěvu. :-)

  [10]:Já mám ráda všechno, kde jsou zvířata. :-)

  [11]: Reny, tak i k tobě to bylo kousek? To jsem netušila. Škoda, určitě bych se ti ozvala, abych tě poznala. :-) Magnetky nepočítám, ale je to milá vzpomínka na výlety. :-)

  [12]:Ahoj Jani, děkuji za pochvalu. Měj se krásně. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *