Návod na ketlované korále..

Zdravím všechny šikovné tvořilky a návštěvnice mého blogu. I tento týden si vyrobíme něco pěkného na sebe. Svítí sluníčko, je teplo a konečně nemusíme s sebou všude vláčet kabát a čepici. Nevím jak vám, ale mě teď mnohem víc baví se zdobit a různě kombinovat bižuterii k letním tunikám a halenkám. A která bižuterie je nejlepší? Přece ta, kterou si můžeme vyrobit samy. Co kus, to originál. A milé dámy, vězte, že vás tato technika chytne!
Ukážeme si jednoduchý návod na dlouhé ketlované korále.
Co potřebujeme?
Korálky – vybrala jsem si zelené broušené s odlesky vel. 8mm, stejně tak velké bílé voskové perle a průhledné (také s odlesky) broušené korálky vel. 6mm. Větší korálky stály 1,-Kč /ks, ty menší 0,50Kč/ks.
Ketlovací jehly – prodávají se ve velikosti od 1cm do 5cm, povrchová úprava může být stříbro, platina, mosaz… vzhledem k velikosti použitých korálků stačí na náš náhrdelník použít délku 2cm a povrchovou úpravu volím stříbro. Jeden kus stojí pár halířů.
Kleště – tyhle jsem sehnala za necelých 100,-Kč. Jen je důležité koupit s kulatou špičkou 🙂
Veškeré komponenty můžete zakoupit v galanterii, v obchodě přímo specializovaném na korálky nebo na internetu. (do vyhledávače si zadejte slovo korálky a vyjede nekonečný seznam internetových obchodů). Než vás ale vyženu do obchodů, zkuste doma probrat svoji bižuterii a třeba najdete staré náhrdelníky, které již nenosíte, ale korálky by se daly použít. Pár lidem jsem již staré korále „renovovala“ :-))))
Nejdříve si tedy každou korálkou provlékneme ketlovací jehlu a konec jehly pomocí kleští zahneme. Očko nedomačkávejte úplně. Pokud si zakoupíte delší jehly, je potřeba kousek kleštěmi odštípnout, aby nám korálek po jehle zbytečně moc nejezdil.
Jakmile budete mít takto nachystané všechny korálky, můžeme je pospojovat. Opět velmi jednoduché. Můžete korálky skládat přesně za sebou podle barev, můžete různě kombinovat (jako já), ale vždy je velice důležité po napojení korálku očko dobře kleštěmi zamáčknout.
Pokud to někomu pomůže, tak jsem použila 66ks ketlovacíh jehel a korálků. Berte to prosím jako orientační číslo. Vždy záleží pouze na vás, jak korále budou dlouhé a co si budeme povídat, občas se stane, že se na jehle až tak nevydaří udělat to správné očko a budete muset použít novou jehlu.
Konečný výsledek….